تعریف حراست:

حراست در لغت به معنای پاسداری و مراقبت کردن می باشد . از لحاظ عرفاداری حراست به نهادی گفته می شود که در قلب تشکیلات یک سازمان وجود داشته و وظیفهخطیر مراقبت از سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسامانحراف های موجود به عهده دارد .

 سیاست و روش حراست اجمالاً مبتنی بر موارد ذیل است:

اهتمام و پاسداری از دستاوردهای انقلاب ، تبلیغ تفکرات بسیجی ، بذل مساعی و تلاش در جهت حفظ مصالح نظام مقدس اسلامی به عنوان اساسی ترین وظیفه دستگاه حراست.
ممانعت و اعراض از اعمال و تعصبات خشک و بی مورد و روشهای تنگ نظرانه و متحجرانه و هرگونه انحصار طلبی در انجام وظایف سازمانی
مجاهدت در شناساندن دستگاه حراست به عنوان محرم امن برای عموم ( مسئولین ، مدیران ، کارکنان و ارباب رجوع) به منظور انعکاس نقطه نظرات و تخلفات و درخواستهای مشروع آنان و تلاش در رسیدگی و اقدامات لازم مطابق ضوابط برای اجابت درخواستهای منطقی و قانونی مشارالیهم.
شناسائی نقاط ضعف و قوت مجموعه به منظور تمهید و ارایه راه کارها و خط مشی های مناسب در جهت رفع مشکلات موجود به مدیر دستگاه
رعایت کامل و دقیق شرح وظایف و دستورالعملهای اجرائی و بهره برداری کامل از تجارب مکتسب.
همکاری تنگاتنگ و صمیمانه با مقامات و دیگران در تحقق اهداف سازمانی و اهتمام و تلاش در القاء و تبین جایگاه حراست به عنوان مشاورین امین و نستوه به مدیران و بذل مساعی مشترک در تبادر و تحقق این ایده که : مدیران و مسئولین حراست برای همدیگر می باشند نه در  رو در روی هم.
شناساندن دستگاه حراست و بذل توجه وافر در اینکه اقدامات حراست در تمام موارد مستدل و مستند و متکی به اسناد و مدارک قابل استناد می باشند و از توجه و اقدام به گزارشات غیر مستند و غیر موجه جداً پرهیز و اجتناب خواهد شد.
توجه و اهتمام مستمر و کامل در جهت سالم سازی محیط کاری و اداری سازمان و جلوگیری از بروز جو تشنج و تهدید و ارعاب وحشت برای جلوگیری از تقلیل بازده و اعتماد کاری کارکنان ، اعتماد کامل متقابل و حسن ظن به یکدیگر.
اهتمام و به کارگیری امر به معروف و نهی از منکر   در همه امور.

منشور اخلاقی و سازمانی حراست  :

) عمل به احکام و موازین دین مبین اسلام
2) رعایت قوانین و مقررات و ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری ، قانون گرائی و تعمیم آن در سازمان
3) تلاش در تامین امنیت شغلی مدیران و کارکنان
4) رعایت اصل احترام و تکریم ارباب رجوع
5) رعایت حریم خصوصی افراد و تلاش در جهت حفظ ابرو و اسرار کارکنان
6) تلاش در جهت استقرار شایسته سالاری با تکیه بر شناسائی و معرفی کارکنان متعهد و متخصص
7) تعامل و همکاری با مدیران جهت تحقق اهداف سازمانی
8) تلاش مجدانه در شناسائی و پیشگیری از آسیب های سازمان
9) شناسائی متخلفان و قانون گریزان و برخورد متناسب و قانونی با آنان
10) بهره مندی از نگرشی کلان و برنامه ریزی متناسب با فن آوری های روز
11) توجه لازم به سه اصل : دقت ، صحت و سرعت در بررسی گزارشهای رسیده و اطلاع رسانی به موقع
12) اهتمام به تحقق بخشیدن سه شعار اساسی : حراست اثرگذار، تصمیم ساز و پاسخگو
13) انجام ماموريتهاي محوله

وظایف حراست به طور خلاصه :

1) تعیین صلاحیت پرسنل در پستهاي مديريتي طبق دستورالعملهاي مربوطه
2) حفاظت از اخبار، اسناد و مدارک طبقه بندی شده
3) ارائه مشاوره امنیتی به سطوح مدیریتی
4) طبقه بندی و کنترل تاسیسات و اماکن دستگاه
5) شناسائی عوامل و عناصر ایجادکننده نارضایتی
6) پیش بینی و پیشگیری از تحرکات ضد امنیتی
7) تدوین دستورالعملهای حفاظتی


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قابل توجه دانشجویان   (خصوصاً جدید الورود)


بخش اول- توصيه هاي عمومي :


1-     مهمترين انتخاب شما در دانشگاه، انتخاب دوست همکلاسی وهم اتاقی است زيرا هم اتاقي ها بيشتر ساعات شبانه روز را با هم زندگي كرده و در كنار هم هستند و اغلب افرادي كه در ترم اول هم اتاقي مناسبي پيدا كنند در ترم هاي بعدي از هم جدا نمي شوند. تجربه نشان داده كه دوستان خوب باعث رشد معنوي و درسي همديگر شده و دوست بد، زندگي خيلي از دانشجويان را به تباهي ونابودي كشانده است به طور مثال ورود در مسائلي چون اعتياد و يا معضلات اخلاقي كه موجب افت تحصيلي و حتي اخراج دانشجو از دانشگاه نيز گرديده است. پس تا دير نشده اگر دوستان تان را انتخاب كرده ايد تجديد نظر نماييد و اگر قصد انتخاب دوست داريد دقت خاص داشته باشيد. چرا كه افراد مغرض از ایجاد این دوستی ها به دنبال مقاصدي شوم هستند. 

 2-  بزرگترین خطری که امروز جوانان این مرز و بوم را تهدید می کند دام رهایی ناپذیر اعتیاد به انواع مـواد مخـدر و مواد روان گردان است. انـتظار می رود شما عزیزان در این موارد اطلاعات خود را بیشتر نموده تا خدای ناکرده در این دام خانمان سوز گرفتار نشوید و به عنوان یک دانشگاهی، دیگران را نيز نسبت به عواقب شوم آن آگاه نمایید. خوابگاههاي دانشجويي بايد در شأن دانشجو و دور از مسائل غير اخلاقي باشد كه اين موضوع براي اكثر دانشجويان فهيم روشن است اما در عين حال تذكر داده مي شود: در صورت عدم رعايت قوانين دانشگاه در خوابگاه، خصوصاً دامن زدن به معضلاتي چون استفاده از انواع مواد مخدر و روان گردان، مشاهده و ترويج فيلم هاي غير اخلاقي؛ دانشگاه از طريق كميته انضباطي جهت حفظ سلامت محيط، با متخلف برخورد   جدی قانوني مي نمايد. چنانچه دانشجويان شاهد تخلفات دوستانشان بوده و سكوت كنند در حقيقت نه تنها به او كمكي نكرده اند بلكه در رسيدن دوستشان به منجلاب هاي بعدي نيز مقصر هستند، مصداق اين مطلب كه:           

   «چو می بيني كه نابينا و چاه است                اگر خاموش بنشيني گناه است».*****************************************
هشدار

هر تلفن همراه دارای یک میکروفون بسیار حساس است که همواره قابل فعال شدن می باشد
فعال کردن این میکروفون نیازی به برقراری تماس با گوشی ویا حتی روشن بودن گوشی ندارد
امروزه یکی از روشهای پر سود برای شرکتهای سازنده گوشی فروش دستگاههای فعال کننده میکروفون تلفن همراه می باشد

 توجه : شرکت نوکیا از جمله متهمان شنود گوشی همراست


روش مقابله:

حتی الامکان در جلسات مهم باتری موبایل را از گوشی خارج نمائید
پیامکهای ناشناس دارای حجم بیش از یک smsرا باز ننمائید
اطلاعات مهم را برروی گوشی همراه ذخیره ننمائید

************************************آیا قدرت«نه» گفتن به خواسته های نامعقول دور از شان خود را دارید؟؟
در برابردرخواستهای نامعقول دوستان ،تقدیم هدایای بی دلیل (که خواسته ای در کنار آن است)وتشویق به استعمال دخانیات ومواد مخدر بی درنگ« نه»بگوئید
گفتن« نه »اگر چه باعث می شود دوستانی را ازدست بدهید .اما در عوض پشیمان نخواهید شد


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------